Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

70. rocznica wyparcia hitlerowców z miasta

Data publikacji: 2015-01-15, Data modyfikacji: 2015-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 

W niedzielę (18 stycznia) obchodzić będziemy 70. rocznicę wyparcia hitlerowców z Piotrkowa Trybunalskiego. Z tej okazji o godzinie 11.00 przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz organizacji i stowarzyszeń złożą kwiaty pod pomnikiem "Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-1945" znajdującym się przy placu Niepodległości.

Okupacja Piotrkowa Trybunalskiego trwała od września 1939 roku. Hitlerowcy zostali wyparci z miasta 18 stycznia 1945 roku. Tego dnia nacierające od strony Sulejowa, Rozprzy i Bujen wojska radzieckie zajęły miasto. Jak zgodnie podkreślają historycy, od tego czasu aż do momentu wolnych wyborów w 1989 roku w całej Polsce rozpoczęła się kolejna okupacja – tym razem sowiecka.
W pierwszą rocznicę wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego - 18 stycznia 1946 roku - ówczesna Miejska Rada Narodowa dla uczczenia pamięci poległych w walce z okupantem niemieckim zmieniła nazwę osiedla "Nowy Świat" na osiedle "Wyzwolenia".


UM Piotrków Trybunalski, Źródło artykułu: www.piotrkow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piotrków trybunalski

Piotrków Trybunalski – położony w środkowej Polsce, na zachodzie Równiny Piotrkowskiej jest miastem na prawach powiatu. Miasto jest na drugim miejscu pod względem wielkości w województwie łódzkim. Prawa miejskie uzyskał już w XIII w. 


Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego i szklarskiego, a także maszynowego. Do miasta dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi 8 12 74 91 i drogą wojewódzką o numerze 716. Warto się tu wybrać ze względu na zabytkowe kościoły. Istnieje także możliwość zwiedzenia Zamku królewskiego z początków XVI w. Niewątpliwą wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego jest Stare miasto. Piękne i malownicze okoliczności przyrody zachwycają w Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Parku Belzackim z XIX w. Miłośników pływania miasto zaprasza do miejskiego kąpieliska „Słoneczko”, a fanów pieszych wędrówek i rowerzystów na jeden z trzech szlaków turystycznych.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola