Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Piotrków Tryb: Uroczystości 550-lecia Parlamentaryzmu RP

Data publikacji: 2018-10-10, Data modyfikacji: 2018-10-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Piotrków Tryb: Uroczystości 550-lecia Parlamentaryzmu RP

550 lat temu w Piotrkowie Trybunalskim odbył się pierwszy sejm walny Królestwa Polskiego. W naszym mieście świętowaliśmy dziś (5.10) rocznicę narodzin polskiej demokracji.

Na ogólnopolskie uroczystości do naszego miasta przybyły delegacje posłów na czele z Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Obchody rozpoczęły się od eucharystii pod przewodnictwem ks. abp Grzegorza Rysia, która została odprawiona w kościele pw. św. Jakuba. Na czas mszy świętej do fary – zgodnie z tradycją historyczną – z kościoła oo. Jezuitów przeniesiony został obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów.

Po mszy świętej zaproszeni goście udali się na plac Zamkowy. Tutaj przy obelisku dokonano odsłonięcia tablicy poświęconej 550-leciu Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

- Sejm, który odbył się w 1468 roku w Piotrkowie stał się ważnym etapem na drodze budowania i umacniania parlamentaryzmu. Uchwalono wówczas nakaz posługiwania się w sądach prawem pisanym, co dało gwarancję ujednolicenia norm obowiązujących na wszystkich ziemiach ówczesnego państwa. Chcąc w godny sposób uczcić tworzenie się parlamentaryzmu za czasów Jagiellonów podkreślamy ścisły związek z wartościami nadal tworzącymi fundamenty Rzeczypospolitej - mówił Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

- Od 1468 roku w naszym mieście odbyło się kilkadziesiąt sejmów walnych. Miały tutaj miejsce pierwsze w historii hołdy krzyżackie, przyjmowano zagranicznych posłów, a podczas sejmów elekcyjnych na monarchów wybrano m.in. Jana Olbrachta, Zygmunta Starego oraz Zygmunta Augusta. Piotrkowianie są dumni z pięknej historii naszego miasta, mającego tak szczególny udział we współtworzeniu polskiej państwowości – mówił prezydent Krzysztof Chojniak wyrażając także pragnienie i życzenie mieszkańców Piotrkowa.

- Niech troska ówczesnych parlamentarzystów o dobro Rzeczypospolitej będzie wzorem zapobiegliwości i przedkładania interesów społecznych przed własne, osobiste, partyjne. Niech dzisiejsi parlamentarzyści noszą tę troskę głęboko w sercu i służą na chwałę naszej Ojczyźnie.

Następnie uroczystości przeniosły się do Zamku Królewskim, gdzie Marszałek Sejmu, Wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz Prezydent Miasta dokonali wpisów w pamiątkowej księdze. W pałacu Zygmunta Starego otwarto także wystawę poświęconą polskiemu parlamentaryzmowi.

Ostatnim elementem oficjalnych uroczystości była konferencja naukowa, która odbyła się w Centrum Idei „Ku Demokracji”. Udział wzięli w niej m.in. członkowie Rady Naukowej Kancelarii Sejmu.

UM Piotrków Tryb., Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piotrków trybunalski

Piotrków Trybunalski – położony w środkowej Polsce, na zachodzie Równiny Piotrkowskiej jest miastem na prawach powiatu. Miasto jest na drugim miejscu pod względem wielkości w województwie łódzkim. Prawa miejskie uzyskał już w XIII w. 


Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego i szklarskiego, a także maszynowego. Do miasta dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi 8 12 74 91 i drogą wojewódzką o numerze 716. Warto się tu wybrać ze względu na zabytkowe kościoły. Istnieje także możliwość zwiedzenia Zamku królewskiego z początków XVI w. Niewątpliwą wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego jest Stare miasto. Piękne i malownicze okoliczności przyrody zachwycają w Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Parku Belzackim z XIX w. Miłośników pływania miasto zaprasza do miejskiego kąpieliska „Słoneczko”, a fanów pieszych wędrówek i rowerzystów na jeden z trzech szlaków turystycznych.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola