Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Piotrków Tryb: Kamień Węgielny

Data publikacji: 2018-02-01, Data modyfikacji: 2018-02-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Piotrków Tryb: Kamień Węgielny

Piotrkowska mediateka będzie gotowa jeszcze w tym roku! W środę (31.01) pod budowę nowoczesnego centrum nauki i kultury wmurowano akt erekcyjny.

„To inwestycja nierozerwalnie związana z projektem „Młode Stare Miasto”, który jest kontynuacją rewitalizacji terenów Starego Miasta i Podzamcza. Modernizujemy ulice, remontujemy kamienice, stawiamy nowe budynki mieszkalne. To wszystko jest bardzo ważne, ale właśnie budowa mediateki nada procesowi rewitalizacji prawdziwy sens” – mówił podczas dzisiejszej uroczystości na pl. Pofranciszkańskim prezydent Krzysztof Chojniak, podkreślając jak istotną rolę kultura i nauka pełni w życiu społeczeństwa.

„W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz naród przetrwał 123 lata zaborów właśnie dzięki dbałości o kulturę i tradycję. Realizując tę inwestycję pokazujemy, że piotrkowianom te wartości są bardzo bliskie” – podkreślił prezydent.

Słowa uznania za podjęcie się tego wyzwania do piotrkowian skierował Jarosław Czuba, Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na uroczystości reprezentował wicepremiera Piotra Glińskiego.

„Dziękuję za działania na rzecz kultury polskiej, które w ostatnim czasie w Piotrkowie Trybunalskim były realizowane. Ministerstwo docenia te działania, uważnie im się przygląda i stara się wspierać” – mówił Jarosław Czuba podkreślając, że budowa tego obiektu to doskonała inicjatywa wpisująca się w ministerialny Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

„Dostrzegamy potencjał w działalności tego przedsięwzięcia przyczyniający się do rozwoju cyfryzacji, projektów interaktywnych oraz dostępu do wielu sfer działalności kulturalnej. Obiecuję, że ministerstwo będzie życzliwie przyglądało się temu przedsięwzięciu, ale i innym realizowanym w Piotrkowie Trybunalskim”.

O słuszności budowy mediateki mówił również Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, deklarując równocześnie wsparcie dla tej inwestycji.

„Samorząd województwa łódzkiego przekazywał środki na wszystkie etapy rewitalizacji Starego Miasta i Podzamcza. Obiecuję dołożyć wszelkich starań, aby takie wsparcie objęło także tę kluczową dla Piotrkowa Trybunalskiego inwestycję” – podkreślił Marek Mazur.

Głos zabrała także Renata Wojtczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej podkreślając, że budowa mediateki jest spełnieniem marzeń bibliotekarzy i czytelników.

„To dla nas bardzo ważny dzień. Do tej pory biblioteka nie miała swojego miejsca i przenosiła się z miejsca na miejsce. Po zakończeniu tej inwestycji w końcu będziemy w swoim budynku. Pozwoli to nam bardziej „rozwinąć skrzydła” i realizować wiele nowych projektów i inicjatyw” – podkreśliła dyrektor Wojtczak.

Pełne zaangażowanie w budowę zapowiedział prezes firmy Mostostal Warszawa, generalnego wykonawcy inwestycji.

„Praktycznie zaraz po podpisaniu umowy przystąpiliśmy do pracy. Pogoda nam sprzyja, więc roboty idą pełną parą. Liczę, że dobra aura będzie nam sprzyjać, a wówczas my dołożymy wszelkich starań, aby inwestycję oddać zgodnie z terminem” – podkreślił Andrzej Goławski, Prezes Zarządu Mostostal Warszawa S.A.

Akt erekcyjny pod budowę mediateki podpisali:

- W imieniu Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał Jarosław Czuba - Dyrektor Generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- W imieniu Zbigniewa Rau Wojewody Łódzkiego podpisał Marek Jacek Michalak, Dyrektor Infrastruktury i Rolnictwa ŁUW
- Marek Mazur Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego
- Krzysztof Chojniak Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego
- W imieniu Mariana Błaszczyńskiego Przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego podpisał Rafał Czajka Wiceprzewodniczący Rady Miasta
- Andrzej Goławski Prezes Zarządu Mostostal Warszawa S.A.
- Renata Wojtczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dokument trafił do mosiężnej tuby, którą następnie sygnatariusze zamurowali w ścianach fundamentowych mediateki.

O INWESTYCJI
Nowoczesny trzykondygnacyjny budynek powstaje na pl. Pofranciszkańskim. Swoim kształtem będzie nawiązywał do otwartej księgi. W części podziemnej znajdzie się parking. Dwie części naziemne będą kulturalno-naukową perełką grodu trybunalskiego. 

W obiekcie znajdzie się centrum nauki, w którego utworzenie miasto chce włączyć piotrkowskie firmy, interaktywna pracownia przedstawiająca bogate dzieje Piotrkowa, biblioteka z wolnym dostępem do księgozbioru (wraz z wrzutnią i książkomatem), pracowania eksperymentów i warsztatów, multimedialna aula konferencyjna z funkcją sali kinowej, sala zabaw czytelniczych i edukacyjnych dla dzieci oraz pracownia gier komputerowych.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piotrków trybunalski

Piotrków Trybunalski – położony w środkowej Polsce, na zachodzie Równiny Piotrkowskiej jest miastem na prawach powiatu. Miasto jest na drugim miejscu pod względem wielkości w województwie łódzkim. Prawa miejskie uzyskał już w XIII w. 


Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego i szklarskiego, a także maszynowego. Do miasta dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi 8 12 74 91 i drogą wojewódzką o numerze 716. Warto się tu wybrać ze względu na zabytkowe kościoły. Istnieje także możliwość zwiedzenia Zamku królewskiego z początków XVI w. Niewątpliwą wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego jest Stare miasto. Piękne i malownicze okoliczności przyrody zachwycają w Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Parku Belzackim z XIX w. Miłośników pływania miasto zaprasza do miejskiego kąpieliska „Słoneczko”, a fanów pieszych wędrówek i rowerzystów na jeden z trzech szlaków turystycznych.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola