Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ścieżki Niepodległej - spektakl słowno-muzyczny

Data publikacji: 2017-11-17, Data modyfikacji: 2017-11-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Ścieżki Niepodległej - spektakl słowno-muzyczny

Fundacja Imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego w Łodzi oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim serdecznie zapraszają na spektakl słowno-muzyczny „Ścieżki Niepodległej”, który odbędzie się 18 listopada 2017 r. o godz. 14.00 w czytelni dla dorosłych MBP, ul. Jerozolimska 29. Spektakl zorganizowany jest z okazji 100. rocznicy mianowania Stanisława Pomian-Srzednickiego, twórcy polskiego sądownictwa, na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i 99. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Spektakl „Ścieżki Niepodległej” skierowany jest do szerokich warstw społecznych Polaków, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Główną myślą projektu jest pamięć, jako jeden z głównych elementów fundamentu nowoczesnej Polski. Nasza tożsamość narodowa opiera się na pamięci, co pozwoliło przetrwać zabory, II Wojnę Światową, komunizm.

Przedstawienie nawiązuje do kolei losów Fryderyka Chopina, Stanisława Pomian-Srzednickiego, Józefa Piłsudskiego i Żołnierzy Wyklętych, których łączy ze sobą głęboki patriotyzm, miłość do Ojczyzny. Nie wahali się Oni podejmować trudnych osobistych decyzji zaś Żołnierze Wyklęci są spadkobiercami twórców Niepodległej Polski.

Spektakl oparty jest na fragmentach pamiętników Stanisława Pomian-Srzednickiego, dostępnych publikacjach Józefa Piłsudskiego, utworach poetyckich, piosenkach, pieśniach F. Chopina, które zostały zilustrowane prezentacją multimedialną oraz kompozycjami muzycznymi (F. Chopina, Agnieszki Battelli, Pawła Ciesielskiego).

WSTĘP WOLNY.

W spektaklu wystąpią:

Agnieszka Battelli, Jerzy Chojnowski, Tomasz Czaszke, Andrzej Korytkowski oraz trio muzyczne Pawła Ciesielskiego w składzie Paweł Ciesielski, Anna Tarasiewicz i Krzysztof Straburzyński,

Kierownik artystyczny: Agnieszka Battelli,

Opracowanie muzyczne: Paweł Ciesielski

Wystawy towarzyszące:

„Stanisław Pomian-Srzednicki, twórca polskiego sądownictwa”

„Ekspozycja pamiątek związanych z Stanisławem Pomian-Srzednickim” ze zbiorów rodzinnych oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

„Żołnierze Wyklęci w Twórczości Wojciecha Korkucia”

Spektakl słowno-muzyczny zawiera teksty:

Agnieszki Battelli (Iskierka, Kat, Ojczyzna, Polaku na obczyźnie), Wandy Chotomskiej (Preludium deszczowe),Wiesława Czarnowskiego (Wojna w okopach), Alfonsa Dzięciołowskiego (Pieśń o Józefie Piłsudskim), C.K. Norwida (Fortepian Chopina), Józefa Piłsudskiego (wybrane cytaty z publikacji autora), Zbigniewa Pacury (Żołnierze Niezłomni), Stanisława Pomian-Srzednickiego (fragmenty pamiętników), Jana Twardowskiego (To wszystko trwa jak Chopin), Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” (Czerwona Zaraza), Kazimierza Przerwy-Tetmajera (Cień Chopina), Juliana Tuwima (Druskiennickie drzewa), Stefana Witwickiego (Życzenie), Danieli Ewy Zajączkowskiej (Rozmowa o niewinności), Bohdana Zaleskiego (Dumka, Dwojaki Koniec).

Muzyka:

Fryderyk Chopin (utwory różne), Agnieszka Battelli i Paweł Ciesielski.

Krzysztof Korytkowski
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piotrków trybunalski

Piotrków Trybunalski – położony w środkowej Polsce, na zachodzie Równiny Piotrkowskiej jest miastem na prawach powiatu. Miasto jest na drugim miejscu pod względem wielkości w województwie łódzkim. Prawa miejskie uzyskał już w XIII w. 


Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego i szklarskiego, a także maszynowego. Do miasta dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi 8 12 74 91 i drogą wojewódzką o numerze 716. Warto się tu wybrać ze względu na zabytkowe kościoły. Istnieje także możliwość zwiedzenia Zamku królewskiego z początków XVI w. Niewątpliwą wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego jest Stare miasto. Piękne i malownicze okoliczności przyrody zachwycają w Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Parku Belzackim z XIX w. Miłośników pływania miasto zaprasza do miejskiego kąpieliska „Słoneczko”, a fanów pieszych wędrówek i rowerzystów na jeden z trzech szlaków turystycznych.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola