Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kamienica Scheiblerów: Bronisław Wilkoszewski, „Widoki m. Łodzi” – Skład obrazów i fab. ram K. W. Hartmana

Data publikacji: 2016-11-25, Źródło artykułu: http://commons.wikimedia.org, Autor zdjęcia: Bronisław Wilkoszewski
 
Fotografia przedstawia wystawy sklepowe znajdujące się w kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 11. Kamienica w stylu neorenesansowym została zbudowana na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku przez łódzkiego "króla bawełny" Karola Scheiblera. Umieszczono w niej skład firmy, lokale na parterze były wynajmowane na sklepy a pomieszczenia na piętrze na mieszkania. Jednym z takich sklepów był widoczny na zdjęciu sklep oferujący obrazy Karola Hartmana, który prowadził go w latach 90. XIX wieku. Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

 


Łódź - Piękno łódzkiej secesji (ul. Piotrkowska) - panoramio
House Scheibler in Lodz
Łodź, Piotrkowska, kopule
Kamienica Scheiblerów
 
Łódź, ul. Piotrkowska, Kamienica Karola Scheiblera - panoramio
Łódź - ul. Adama Pruchnika - panoramio
Łódź - kamienica Scheiblerów - panoramio
Bronisław Wilkoszewski, „Widoki m. Łodzi” – Skład obrazów i fab. ram K. W. Hartmana
 
Bronisław Wilkoszewski, „Widoki m. Łodzi” – Skład obrazów i fab. ram K. W. Hartmana
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
piotrków trybunalski

Piotrków Trybunalski – położony w środkowej Polsce, na zachodzie Równiny Piotrkowskiej jest miastem na prawach powiatu. Miasto jest na drugim miejscu pod względem wielkości w województwie łódzkim. Prawa miejskie uzyskał już w XIII w. 


Jest ośrodkiem przemysłu włókienniczego i szklarskiego, a także maszynowego. Do miasta dojedziemy autostradą A1, drogami krajowymi 8 12 74 91 i drogą wojewódzką o numerze 716. Warto się tu wybrać ze względu na zabytkowe kościoły. Istnieje także możliwość zwiedzenia Zamku królewskiego z początków XVI w. Niewątpliwą wizytówką Piotrkowa Trybunalskiego jest Stare miasto. Piękne i malownicze okoliczności przyrody zachwycają w Parku im. Księcia Józefa Poniatowskiego i Parku Belzackim z XIX w. Miłośników pływania miasto zaprasza do miejskiego kąpieliska „Słoneczko”, a fanów pieszych wędrówek i rowerzystów na jeden z trzech szlaków turystycznych.   

 

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola